Kendo 50 år med Sumi Seminar 2014

kendo-50-logo-halva

Svenska Kendoförbundet i samarbete med FSKA och Uppsala KFUM Kendo Hokushinkan inbjuder till Kendoseminarium
och firande av Kendo 50 år i Sverige den 20-21 september 2014 under ledning av Masatake Sumi sensei Hanshi 8-dan, med hjälp av Junichi Tashiro Kyoshi 8-dan, Mats Wahlqvist Renshi 7-dan, Kumi Sato 6 dan, samt Nils Björkegård 6-dan.

Mer info här.

Val av ledningen för Kendolandslaget

11-13 april tävlar Kendolandslaget i EM, som denna gång hålls i Clermont-Ferrand, Frankrike.
Därefter tar den treåriga mandatperioden slut för hela landslagsledningen.
Vi har den senaste perioden haft en lösning med en coach för hela landslaget samt en manager och en assisterande manager.
Förbundet vill gärna dock se/få in förslag på coacher till antingen herr- eller damlaget, arbetsbördan kan bli för stor på bara en coach.
Då nuvarande lednings mandatperiod tar slut direkt efter EM behöver vi få förslag så fort som möjligt, helst ska ny ledning väljas innan sommaren så sista nomineringsdag blir 30 april.
Vem som helst får nominera sig själv men om du har förslag på någon annan person så vill vi att er klubbledning står för denna nominering.
Mejla in er nominering till kendo@kendoforbundet.se eller ta kontakt med din klubb.

Manager:
Assisterande manager:

Coach (herr):
Coach (dam):

Förbundsstyrelsen 2014

Styrelsen 2014

Svenska Kendoförbundets styrelse 2014

Från vänster:
Sida Yin, Jodoansvarig
Christian Strandberg, Kendoansvarig
Jimmy Thorsell, Kassör
Robert Staflin, Sekreterare
Kirsi Höglund, Naginataansvarig
Anette Persson Sunje, Ordförande
Knut Högvall, Kyudoansvarig
Peter Höglund, Iaidoansvarig

Ej på bild:
Caiza Wranning, Ledamot
Maria Engqvist, Ledamot

Resultat Jodo SM 2014

Lördagen den 15e mars arrangerades den 8e Jodo SM i Falkenberg. Med totalt 16 deltagare var denna SM den största någonsin i svensk jodohistoria.

jodosm2014

Resultat

Mudan
Guld – Anna-Lena Olsson (Shobukan)
Silver – Fredrik Broman (Glimminge)
Brons – Patrik Almqvist (Glimminge) och Caroline Ovrén (LBK)

Dan
Guld – Sida Yin (FSKA)
Silver – Jesper Waldestål (FJK)
Brons – Peter Hellberg (FSKA) och Christian Strandberg (FSKA)

Lag
Guld – FSKA
Silver – FJK
Brons – Shobukan 2 och Glimminge

Fighting Spirit
Caroline Ovrén (LBK)

Resultat från NIO i Notodden, 1-2 mars 2014

Mudan:
guld – Matti Anttila, Finland
silver – Astrid Theutenberg, FSKA
brons – Anna-Lena Olsson, Shobukan  & Therese Hellborg, FSKA

1dan/2dan:
guld – Pasi Rupponen, Finland
silver – Patrik Karlsson, LBK
brons – Astrid Öman, FSKA & Markku Korhonen, Finland

3dan/4dan:
guld – Jesper Waldestål, FJK
silver – Paulus Artimo, Finland
brons – Johan Andersson, FJK & Eija Snickeri, Finland