Kitamoto 2015

2015 Foreign Kendo Leaders’ Summer Seminar kommer inte att hållas.
Detta pga att WKC arrangeras i slutet på maj i Tokyo, Japan.
Det blir helt enkelt för mycket för ZNKR på kort tid.
Vi får sikta in oss på sommaren 2016 istället.

AJKF Kendo Dan examination 4-7 dan at 16WKC

AJKF inbjuder till att grader 4-7 dan den 1 juni 2015 i samband med KendoVM i Japan

Se bilagt villkor för sökande samt avgifter från AJKF: Instruktion från AJKF för sökande
Alla sökande måste fylla i följande blankett Application Form for AJKF Dan Examination_16WKC (obs att orginalet med signatur ska skickas!)
samt måste bilägga en kopia av sitt diplom.

Dessa postas till:
Svenska Budo&Kampsportförbundet /Svenska Kendoförbundet
Att: Anette Persson Sunje
Ölandsgatan 42, SE-116 63 Stockholm, SWEDEN

Kendoförbundet måste skicka en samlad ansökan (individuella blanketter till AJKF mottages inte av AJKF). Då denna ska vara AJKF tillhanda i tid måste sista datum för inskickande av ansökan respekteras: 5 februari 2015. Inga ansökningar inkomna efter detta datum tas med.

Resultat Kendo-SM 2014

GAK Enighet bjöd in till SM helgen 6-7 december 2014.
Ca 50 deltagare från 10 olika klubbar deltog i tävlingen.
Arrangörerna fick kämpa extra mycket då bokad hall plötsligt behövde renoveras och tävlingen fick flyttas.
Efter en del schemaändringar lyckades ändå GAK genomföra ett utmärkt SM, både deltagare som domare var nöjda med arrangemanget.
Under lördagen tävlades det i Herr, Lag samt Junior.
I Herr vann Göran Gutierréz-Aranda, Wäsby Kendoförening, för första gången.
Lagtävlineng var en repris från 2013, där FSKA än en gång slog Shimbukan i finalen.
I Junior så upprepade också Uppsalas Markus Ekström med att försvara sitt guld från förra året.
På söndagen hölls Damtävlingen, där Michiko Komaki, Wäsby Kendoförening, vann för fjärde året i rad. Också i denna klass var det en repris, då Maja Vågberg stod för motståndet i finalen, precis som 2013.

Junior:
Guld: Markus Ekström – Uppsala KFUM Kendo Hokushinkan
Silver: Styrbjörn Strandell – Kibo Dojo
Brons: Gustaf Hedlind – Kibo Dojo

Dam:
Guld: Michiko Komaki – Wäsby Kendoförening
Silver: Maja Vågberg – IKSU
Brons: Evelina Broman – IKSU
Brons: Ellen Jönsson – Götha Kendoklubb
FS: Evelina Broman – IKSU

Herr:
Guld: Göran Gutierréz-Aranda – Wäsby Kendoförening
Silver: Edde Johansson – Shimbukan Skellefteå Budoklubb
Brons: Erik Samuelsson – IKSU
Brons: Jun Yamazaki – FSKA
FS: Karl Bjuhr – Shimbukan Skellefteå Budoklubb

Lag:
Guld: FSKA
Silver: Shimbukan Skellefteå Budoklubb
Brons: Uppsala KFUM Kendo Hokushinkan
Brons: Wäsby Kendoförening
FS: Max Dagerman – FSKA

10153813_870613022972944_5991586504063772714_n
Bild på FSKAs guldlag. ©Jun Yamazaki