Domarseminarium i Belgien, 6-7/2 2016

EKF arrangerar 2016 års domarseminarium (kendo), som vanligt i ADEPS, i Bryssel, helgen 6-7 februari.
Domarlägret är öppet för kenshis 5 dan och över, lägerkostnaden på 40 euro (som inkluderar sayonarafest) står Kendoförbundet för.
För officiella domarkandidater till EM bjuder även förbundet på boendekostnaden för två nätter, som är 30 euro per natt, samt luncher, som är 10 euro per dag.

Utöver domare vill EKF gärna att nuvarande landslagsmedlemmar ställer upp som övningstävlande, dessa behöver inte betala lägeravgift.

Varje land får skicka max 3 landslagsmedlemmar, dessa måste ha minst 3 dan.
Nytt för i år är att det kommer vara max 30 övningstävlande på plats, detta för att minska tid i kön.

Om man ska gradera men inte kvalificerar sig som domare eller landslagsmedlem så är det okej (och gratis) att vara med på Ji-Geiko fredag kväll, lördag kväll och efter lägret på söndag.
Dock så måste man ordna eget boende och mat.
Sayonarafesten får man vara med på, kostar 30 euro.

Skicka er anmälan till kendo@kendoforbundet.se senast den 1 december.
Anmälan ska innehålla:
Ekf-nr, kön, förnamn, efternamn, ålder, grad+ev. shogo.
Ankomstdag, avresedag, ev. lunch lördag, ev. lunch söndag, kan vara domare på graderingen.

Skriv vad ni anmäler er till: EM-Domare, Domare eller Landslagsmedlem, eller endast sayonarafest om ni inte ska delta på lägret.

Vänligen notera att till eventuell gradering krävs att man skickar in blanketten Ansökan om att gradera Utomlands.
Anmälan för gradering ska vara hos registret senast den 1 januari.

Resultat Stockholm Kendo Open 2015

3 dan & above
1: Henrik Johansson, Wäsby Kendo, Sweden
2: Jimmy Cedervall, Uppsala KFUM Kendo Hokushinkan, Sweden
3: Ren Watanabe, FSKA, Sweden
3: Joakim Håhl, FSKA, Sweden
Fighting spirit: Erik Samuelsson, IKSU, Sweden
1-2 dan
1: Max Dagerman, FSKA, Sweden
2: Peter Jorsell, Kibo dojo, Sweden
3: Josefin Rosenhed, GAK Enighet, Sweden
3: Niklas Lingesten, Bushido Luleå Budoklubb, Sweden
Fighting spirit: Ellen Jönsson, Linköpings budoklubb, Sweden
Kyu
1: Janis Galdins, Latvian Kendo Federation, Latvia
2: Robert Lingvide, FSKA, Sweden
3: Hans Duong, Götha Kendo Klubb, Sweden
3: Olof Söderström, SSK, Sweden
Fighting spirit: Styrbjörn Strandell, Kibo dojo, Sweden
Ladies
1: Marie Nørvåg, Kristiansand Kendo Klubb, Norway
2: Kyeong-Sun Cha, London Kenyukai, Great Britain
3: Anna Lagerkrantz, Uppsala KFUM Kendo Hokushinkan, Sweden
3: Marianne Skiftesvik, OSI Kendo, Norway
Fighting spirit: Anna Lagerkrantz, Uppsala KFUM Kendo Hokushinkan, Sweden
Juniors
1: Konstantin Kornetov, Shiten Dojo, Russia
2: Liam Söderström, SSK, Sweden
3: Astor Krantz, Wäsby Kendo, Sweden
3: Wilhelm Häggström, SSK, Sweden
Fighting spirit: Leon Lahoundere, SSK, Sweden
Team
1: Sick Bastards 2.0
Jun Yamazaki, Ren Watanabe, Joakim Håhl
2: Life goes on
Mattias Brännström, Erik Samuelsson, Mathias Johansson
3: Wäsby Warriors
Göran Aranda, Carl Gregefors, Henrik Johansson
3: Malmö
Max Dagerman, Juan-Sebastian Sato, Aljosa Vuksanovic

12045230_10152992323766735_230243657983202183_oVinnande laget! © Joakim Håhl

Riksläger i Iaido, Kalmar 21-22 november 2015

Svenska Kendoförbundet & Kalmar Budoklubb inbjuder till Riksläger i Iaido, Kalmar 21-22 november 2015

Kära iaidokas

NamnlösSvenska Kendoförbundet & Kalmar Budoklubb-50år bjuder härmed in till riksläger 2015 i Kalmar.

Syftet med rikslägret 2015 är att informera om det senaste från EM IAIDO 2015 från förbundets Technical Representative gentemot EKF Takao Momiyama Sensei och fortsätta domarutbildningen inom iaidon och stärka kompetensen på domare till vårt SM IAIDO. Rikslägret ska flytta runt i landet och ber klubbarna fundera på vem som kan ta 2016 års riksläger som ska ligga efter det att EM iaido är genomförd. Under rikslägret kommer vi att fastställa vad nästa riksläger kommer att innehålla.

Kalmar Budoklubb har äran att stå som värd för Riksläger 2015 som kommer gå av stapeln i Kalmar den 21-22 november.

När: 21-22 november, lördag 10-17, söndag 9-15. Zen Ken Ren iaido.
Sista anmälningsdag 18 november
Vilka: Både nybörjare och avancerade.
Plats: Kalmar Sportcenter
Smålandsgatan 21 (A-hallen)
392 34 Kalmar

Lägerkostnad: 500:- (kr/SEK) Uppge; Personnummer och Iaidoläger vid inbetalning på Postgironummer: 67 68 97 – 2
Maila sedan Namn, Personnummer, om önskas sova i dojon och Klubbtillhörighet efter att betalningen är utförd. (tonyborgeback@gmail.com)

Instruktörer:
Takao Momiyama Sensei, Renshi 7 dan iaido
Martin Lindgren Sensei 6 Dan iaido
Matti Pajaujis Sensei 5 Dan iaido
Johnnie Martina Sensei 5 Dan iaido
Sida Yin Sensei 5 Dan iaido

Logi:
Kalmar Budoklubbs dojo (Gratis)
Smålandsgatan 21A
392 34 Kalmar

Eller…
Calmar Stadshotell
Stortorget 14
392 32 Kalmar
Tel. +46 (0)480-49 69 00
Fax. +46 (0)480-49 69 10
calmarstadshotell@profilhotels.se
Vid bokning uppge bokningskåd ”BUDO” för rabatterat pris

Graderingar 1 Kyu – 3 Dan kommer att arrangeras.
Anmäla till dangraderingen finns här.

För lägeranmälan och ytterligare information: tonyborgeback@gmail.com
Kontaktperson: Tony Borgebäck, Mobil; 073-992 90 30

Kyudo SM 2015 resultat

SM i kyudo avhölls lördagen den 10 oktober i Gubbängshallen i Stockholm, arrangerat av Seikyukai Kyudoförening. Resultaten blev som följer:

Individuellt:
Guld – Knut Högvall, Issha Kyudo Kai
Silver – Uwe Klosa, Seikyukai
Brons – Per Ybo, Seikyukai

Lag:
Guld – Seikyukai 2 (Thomas Oscarsson, Per Ybo, Uwe Klosa)
Silver – Issha 1 (Knut Högvall, Monica Lundström, Emma Angberg)
Brons – Seikyukai 1 (Lazslo Hennyey, Rolf Svensson, Tommy Radesäter)

Resultat för Svenska Cupen (poängplatser), deltävling 4 i Stockholm, 10/10 2015:

[table]Placering,Namn,Poäng
1,Knut Högvall,10

2,Uwe Klosa,9
3,Per Ybo,8
4,Rolf Svensson,6,5
4,Thomas Oscarsson,6,5
6,Arne Högberg,3,5
6,Monica Lundström,3,5
6,Nima Nguyen,3,5
6,Rauno Vaara,3,5
10,Johan Andersson,1[/table]

Slutresultat Svenska Cupen 2015 (poängplatser):

[table]Placering,Namn,Poäng
1,Rolf Svensson,26,5
2,Knut Högvall,22,75
3,Aram Hellstadius,18
4,Arne Högberg,17,5
5,Rauno Vaara,15,5
5,Thomas Oscarsson,15,5
7,Uwe Klosa,13
8,Nima Nguyen,10,5
9,Tommy Radesäter,10
10,Anke Johannmeyer,9
10,Jörgen Falk,9
10,Peter Bomark,9
13,Per Ybo,8
14,Arash Vahdat,5
14,Svante Ramstedt,5
14,Laszlo Hennyey,5
17,Eskil Hermansson,4,75
17,Karl Reinholdsson,4,75
19,Monica Lundström,3,5
20,Johannes Nordh,3
21,Kari Jansson,2
22,Johan Andersson,1
23,Sergio Rojas,0,75[/table]