Iaido SM 2017 i Höör

Här kommer mera detaljinformation om iaido SM 2017 i Höör, samt länk till anmälningsformulär.

Detaljerna kring lördagskvällens gemensamma middag är inte på plats ännu, det återkommer vi med senare.

Länken till anmälan finns också i PDF-filen, på FB-gruppens iaido i Sverige samt iaido SM 2017 i Höör.

Se inbjudan här: Inbjudan till Iaido SM 2017
Länk till anmälan: https://goo.gl/forms/86PQrzWjEn3jC3C73

Har ni frågor, är det bara att skriva, eller ringa.

Kendo, Kyudo, Iaido: Landslagen 2017

Vid styrelsemötet den 24 januari ratificerades landslagsuttagningarna respektive landslagsledningarna för Kendo, Kyudo och Iaido:

Kendolandslag
Herrar (9)
Henrik Johansson (Kapten)
Erik Samuelsson
Ambjörn Holmkvist
Göran Guiterrez Aranda
Ren Watanabe
Josef Segerstedt
Nils Björkegård
Juan-Sebastian Sato Folatre
Max Dagerman

Junior (1)
Styrbjörn Strandell

Dam (5)
Fanny Lindström (Kapten)
Jessica Fröberg
Louise Balla
Josefin Rosenhed
Po-Yee Tang

Officials (3)
Christian Larsson, Manager
Terje Andersen, Coach
Kumi Sato, Coach

Kyudolandslag
Uwe Klosa (Hokushinkan)
Per Ybo (Hokushinkan)
Thomas Oskarsson (Hokushinkan)
Ingemar Karlsson (Issha Kyudo Kai)

Knut Högvall (Issha Kyudo Kai)
Tommy Radesäter (Seikyukai)
Laszlo Hennyey (Seikyukai)
Rolf Svensson (Seikyukai)

Coach/manager: Arne Högberg (Seikyukai)

Iaidolandslagsledning
Coach: Matti Pajaujis (2016-02-01–2020-02-01 )
Manager: Ulf Mohager (2016-11-26–2018-01-01 )
Ass manager: Maria Engqvist ( 2016-11-26–2018-11-26, manager 2018)
Kapten: Martin Lindgren (2016-02-01–2020-02-01 )

Iaido Dangradering Resultat

Dangradering i samband med Iaido SM 2016

Resultat upp till 3 dan

1 Dan
S.00593 Carl Kaneröd
S.00594 Katarzyna Papis
S.00595 Anders Tyrén
S.00596 Jesper Edgren
S.00597 Dennis Nilsson
S.00598 Michael Andersson
S.00599 Mikael Palmqvist
S.00600 Peter Wallin
S.00601 Christian Ehrenborg

3 Dan
S.00505 Hanna Adenbäck
S.00522 Ulf Mohager

Iaido SM 2016 Resultat

Iaido SM 2016 Resultat

Resultat SM 2016

Mudan
1. Strandberg, FSKA
2. Tyrén, LBK
3. E. Andersson, FJK, Wallin, FSKA

Shodan
1. Kandenberg, SBS
2. Lantto, Shimbukan
3. Borgebäck, KBK, Brandt, VJK

Nidan
1. Olsson, Shobukan
2. Mattsson, GAK Enighet
3. Hellborg, FSKA, Adenbäck, Shobukan

Sandan
1. Broman, GAK Enighet
2. Jönsson, LBK
3. Thellman, VJK, Rönndahl, SBS

Yondan
1. Waldestål, FJK
2. Almqvist, Glimminge Budokan
3. Jansson, LBK, J. Andersson, FJK

FS Individuellt
Kaneröd, LBK

Lag
1. FJK
2. LBK 2
3. LBK 3, GAK Enighet

FS Lag
Gydemo Östbom, Kensei