Iaido SM 2017 i Höör

Här kommer mera detaljinformation om iaido SM 2017 i Höör, samt länk till anmälningsformulär.

Detaljerna kring lördagskvällens gemensamma middag är inte på plats ännu, det återkommer vi med senare.

Länken till anmälan finns också i PDF-filen, på FB-gruppens iaido i Sverige samt iaido SM 2017 i Höör.

Se inbjudan här: Inbjudan till Iaido SM 2017
Länk till anmälan: https://goo.gl/forms/86PQrzWjEn3jC3C73

Har ni frågor, är det bara att skriva, eller ringa.

Iaido SM 2016 Resultat

Iaido SM 2016 Resultat

Resultat SM 2016

Mudan
1. Strandberg, FSKA
2. Tyrén, LBK
3. E. Andersson, FJK, Wallin, FSKA

Shodan
1. Kandenberg, SBS
2. Lantto, Shimbukan
3. Borgebäck, KBK, Brandt, VJK

Nidan
1. Olsson, Shobukan
2. Mattsson, GAK Enighet
3. Hellborg, FSKA, Adenbäck, Shobukan

Sandan
1. Broman, GAK Enighet
2. Jönsson, LBK
3. Thellman, VJK, Rönndahl, SBS

Yondan
1. Waldestål, FJK
2. Almqvist, Glimminge Budokan
3. Jansson, LBK, J. Andersson, FJK

FS Individuellt
Kaneröd, LBK

Lag
1. FJK
2. LBK 2
3. LBK 3, GAK Enighet

FS Lag
Gydemo Östbom, Kensei

Inbjudan till Iaido SM 2016

iaido-sm-2016-medalj-jetongSvenska Kendoförbundet och Föreningen Stockholms Kendo Allians inbjuder härmed till det 22:a svenska mästerskapet i iaido, som äger rum i Stockholm den 14 och 15 maj 2016.

Arena
Tävlingen kommer att hållas i Konradsbergshallen, Konradsbergsgatan 2A, i närheten av den berömda DN-skrapan. Omklädningsrummen finns 2 trappor ner och hallen där tävlingen kommer att ske är 3 trappor ner. Det kommer att finnas en mindre hall på entréplan för uppvärmning.

Hitta till arenan
Man kan ta tunnelbanans gröna linje till Thorildsplan, därefter är det en kort promenad genom Rålambshovsparken.
Det går också ett antal bussar till Västerbroplan som finns ett stenkast från hallen.

Boende
Om man vill bo nära så föreslår vi att man letar efter hotell/vandrarhem på Kungsholmen, men annars har Stockholm ett stort utbud av boendealternativ. Dock förvarnar vi för att Eurovision äger rum samma helg så boka gärna ert boende i god tid!

Lunch
Vi erbjuder lunch båda dagarna; bestående av en baguette (30cm), en frukt och en dricka för 65 kr.
Annars finns flera restauranger samt matbutik och livs inom gångavstånd.
Gratis te och kaffe kommer finnas på plats.

Sayonarafesten
Sayonarafesten är bokad på Restaurang Lilla Asien, några hundra meter bort från hallen (Gjörwellsgatan 17, nära Västerbroplan), till lördag kväll kl. 1830. Huvudalternativet kommer att vara asiatisk buffé (där det finns vegetariska rätter), men för er som vill ha annan vegetarisk mat så kommer det finnas à la carte-alternativ. Betalning görs till restaurangen vid middagen. Buffé samt dricka kostar 150 kr.

Avgifter och anmälan
Individuell tävlan kostar 400kr och lagavgiften är 300kr (per lag).
Anmälan till tävlingen görs i bifogat exceldokument som ska skickas till iaido@fska.se senast den 24 april.
Ladda ner anmälan här.

Betalning av tävlingsavgift görs klubbvis på FSKAs PG 445224-9 innan sista anmälningsdatum.

Lottning
Lottningen sker den 2 maj, 18:30, i FSKAs dojo.

Graderingar
Det kommer att hållas dangradering upp till 3 dan samt kyugradering upp till 1 kyu.

Anmälan till dangraderingen finns här.
Sista anmälningsdag till dangraderingen är den 15 april.

Anmälningsavgiften måste vara inbetald till förbundet innan 2016-04-15 till PG 61 21 20-6. Ange namn och ”KST 335”. Registreringsavgiften betalas på plats efter godkänd gradering.

Anmälan till kyugraderingen finns här.
Sista anmälan till kyugraderingen är den 24 april.

Preliminärt schema 

Fredag 13 maj
19:00-20:30               Fri träning

Lördag 14 maj
09:00        Registrering
09:30        Individuella tävlingar
12:30        Lunch
13:30        Individuella tävlingar
16:30        Prisutdelning

Söndag 15 maj
09:00        Lagtävling
12:00        Lunch
13:00        Lagtävling finaler
13:30        Prisutdelning
14:00        Graderingar

På FSKAs vägnar önskar jag er alla välkomna till Stockholm och Årets Iaido-SM!

Med vänlig hälsning

Christian Strandberg
Ordförande
Föreningen Stockholm Kendo Allians

Iaido SM 2015 – sammanfattning

iaidosm1

SM är nu genomförd med många spännande matcher och rafflande finaler. SM gick i Sölvesborg med arrangerande klubb Sölvesborg Budosällskap.

SM började med ett seminarie på fredagen, som leddes av Sensei Takao Momiyama med hjälpa av Senseierna Martin Lindgren, Christian Lund, Matti Pajaujis, Raili Salminen.
iaidosm2iaidosm2
Vi gratulerar alla medaljörerna

Resultat

Mudan
1. Nils Lantto, Shimbukan
2. Christian Strandberg, FSKA
3. Oscar Nilzén, Kalmar Budoklubb; Tony Borgebäck Kalmar, Budoklubb

Shodan
1. Anna-Lena Olsson, Göteborgs Budosällskap Shobukan
2. Andreas Mattsson, Glimminge Budokan
3. Morgan Engdahl, Shogun Halmstad; Stefan Eliasson, Shogun Halmstad

Nidan
1. Johan Rönndahl, Sölvesborgs Budosällskap
2. Lars Thellman, Kalmar Budoklubb
3. Johan Jönsson, Linköpings Budoklubb; Patrik Karlsson, Linköpings Budoklubb

Sandan
1. Joel Bergmark, Shimbukan
2. Johan Andersson, Falkenbergs Judoklubb
3. Fredrik Broman, Glimminge Budokan; Gabriel Grünberg, Komaki Iai Kendoförening

Yondan
1. Jesper Waldestål, Falkenbergs Judoklubb
2. Sida, Yin FSKA
3. Patrik Almqvist, Glimminge Budokan; Mattias Jansson, Linköpings Budoklubb

Lag
1. Falkenbergs Judoklubb
2. Göteborgs Budosällskap Shobukan 3
3. FSKA 1, Glimminge 1

Fighting spirit
Individuellt: Elin Rudén, Komaki Iai
Lag: Anders Tyrén, Linköpings Budoklubb

INBJUDAN TILL NIO 2015

Shogun jujitsu Halmstad bjuder härmed in till 2015 års nordisk iaido open
NIO2015logo
Kära iaidoka,
Shogun jujitsu Halmstad har äran att stå som värd för NIO 2015 som kommer gå av stapeln i Halmstad Arena, Halmstad den 28 feb- 1 mars 2015. Det är vår förhoppning att ni ska hitta all information ni behöver inför NIO i denna inbjudan, men om några frågor återstår är ni varmt välkomna att kontakta oss antingen via mail till shogun.halmstad@gmail.com eller höra av er personligen till Peter Höglund (peter@sadp.se, 0708-179644).

Se officiell inbjudan här.

Dan-graderingar upp till 3 dan kommer att hållas på NIO 2015.
Anmälan hittas här.
Kontrollera era anmälan här.

EM 2014 Iaido

EM iaido 2014 startade som vanligt med 1 1/2 dags seminariet på alla katorna i zen ken ren,
Zenkenren delegationen Sakono Yasuo (Hachidan Hanshi), Junichi Kusama(Hachidan Hanshi), Eiji Aiko(Hachidan Hanshi)

iaidoem2014-1

Lördag morgon började med att alla tävlande ställde upp inför tävlingens öppnande och finska kendoförbundet hälsade välkommen, EKF vice ordförande Dieter Hauck hade ett litet tal innan Sensei Sakono Yasuo från zen ken ren genomförde ett lite anförande och hoppades på bra tävling m.m. där efter öppnades de 21:a iaido mästerskapet.

iaidoem2014-2

De enskilda matcherna av slutades med de vanliga avslutningstalen från Finlands kendoförbund och europeiska kendoförbundet samt delegationen från zen ken ren
Söndag startade med lagen ställde upp för att inviga dagens tävlingpass och dagen startade bra för svenskarna med 9-0 i första matchen mot Jordanien men sedan blev motståndet svårare och Sverige förlorade nästa match mot Grekland med 7-2 och slutligen förlorade de mot Polen.

Mera information från EM finns på följande länk Artrapport okt-nov

Svenska framgångar i japanska mästerskap

Jesper Waldestål från Falkenbergs Judo Klubb, som sedan april spenderar ett år i Japan för att träna iaido och jodo hos Shimbukan i Kawasaki, har under två helger vunnit två regionala tävlingar. Den 29/6 vann han yondanklassen i Kanagawa Ken Iaido Taikai, och den 6/7 vann han sandanklassen i Kanagawa Ken Jodo Taikai. I Kanagawa Ken Jodo Taikai deltog även Sida Yin från FSKA, i yondanklassen, men han åkte dessvärre ut mot fjolårets vinnare i första rundan.

Iaido-SM 2014 – Resultat

Mudan
1. Shuzo Yamamoto, Glimminge budokan
2. Anna-Lena Olsson, Göteborgs Budosällskap Shobukan
3. Patrik Sallermo, Linköpings budoklubb
3. Mattias Sjölander, Umekawa budokai

Shodan

1. Nghiem-Anh Nguyen, Linköpings budoklubb
2. Astrid Theutenberg, FSKA
3. Olof Fransson, Göteborgs Budosällskap Shobukan
3. Ulf Mohager, Sölvesborgs budosällskap

Nidan

1. Astrid Öman, FSKA
2. Gabriel Grunberg, Komaki iai kendoförening
3. Lars Thellman, Glimminge budokan
3. Rickard von Haugwitz, Göteborgs Budosällskap Shobukan

Sandan

1. Joel Bergmark, Umekawa budokai
2. Fredrik Broman, Glimminge budokan
3. Johan Andersson, Falkenbergs judoklubb
3. Simon Bleiker, FSKA

Yondan

1. Mattias Jansson, Linköpings budoklubb
2. Patrik Almqvist, Glimminge budokan
3. Caroline Lindholm, Linköpings budoklubb
3. Sida Yin, FSKA

Lag

1. Linköping 1, Linköpings budoklubb
Caroline Lindholm, Mattias Jansson, Patrik Karlsson
2. FSKA 1, FSKA
Sida Yin, Simon Bleiker, Astrid Öman
3. FJK, Falkenbergs judoklubb
Johan Andersson, Caiza Almén Wranning, Joel Wranning
3. Glimminge 1, Glimminge budokan
Pontus Andersson, Fredrik Broman, Patrik Almqvist

Fighting spirit

Individuellt: Joel Wranning, Falkenbergs judoklubb
Lag: Martin Ledin, Shogun iaido Halmstad