Resultat Sugo & Etsuko Cup 2014

sugo2014_gruppbild normalHelgen 26-27april arrangerade GAK Enighet Sugo och Etsuko Cup.

På fredagskvällen erbjöds keiko i Enighets lokaler och cirka hälften av deltagarna fanns på plats.
Under lördagen hölls tävlingar i Junior- och Kyu-klass, Etsuko Cup (Damer) samt Sugo Cup Open (Dan).
Söndagen startade med gradering 1-4 dan och därefter avslutades helgen med en trepersons lagtävling, där lagens sammansättning lottades kvällen innan.

Junior
Guld – Markus Arfet
Silver – Hjalte Sveidquist
Brons – Leon Kosmo och Ivar Bengtsson

Kyu-klassen
Guld – Magnus Strandh
Silver – Hans Duong
Brons – Hrafn Steiner och Max Gauffin Wohlfarth
Fighting spirit – Anthony Thai

Etsuko Cup
Guld – Emily Knight
Silver – Juliette Li Wau Po
Brons – Marianne Skiftesvik och Maja Vågberg
Fighting spirit – Karolina Göransson

Sugo Cup Open
Guld – Henrik Johansson
Silver – Ambjörn Holmqvist
Brons – Jun Yamazaki och Aljosa Vuksanovic
Fighting Spririt – Peter Klärke Jensen

Lag
Guld – Triangelens Fight Club (Martin Schiöler, Emily Knight och Aljusa Vuksanovic)
Silver – Gåsapågar och Töser (Ren Watanabe, Louise Balla och Thomas Widdows)
Brons – Limhamns Locos (Isak Rubensson, Hans Duong och Sigurd Wallin) och Zlatanisterna (Ken Rune Helland, Maja Vågberg och Joe Tsoi)
Fighting Spirit – Joe Tsoi

sugo2014_vinnare

Kendo EM 2014 – Summering

11-13 april arrangerade CNK och EKF det 26:e EM i Kendo, i Clermont-Ferrand, Frankrike. Svensk trupp på plats bestod av: Jun Yamazaki, Henrik Johansson, Juan-Sebastian Sato Folatre, Jimmy Cedervall, Josef Segerstedt, Ambjörn Holmkvist, Göran Gutiérrez-Aranda, Micaela Ahlstam, Michiko Komaki, Maja Vågberg, Fanny Lindström, Josefin Rosenhed samt Ellen Jönsson.

Manager: Christian Strandberg
Assisterande manager: Christian Larsson
Coach: Kumi Sato
Domare: Mats Wahlqvist

DSC_0044[1]

Dag 1 tävlade juniorer i lag och individuellt på förmiddagen (Sverige skickade inga juniorer i år) och på eftermiddagen var det dags för dam lag. Sverige hade en svår pool med regerande mästarna Frankrike i poolen, ihop med Schweiz. Damerna kämpade men kunde inte stå emot fransyskorna och vi förlorade första matchen i poolen. Dock så går även tvåan i poolen vidare till utslagsomgångarna så matchen mot Schweiz var avgörande efter att även de förlorat mot Frankrike. Sverige lyckades vinna den matchen med 3-2 och vi ställde då mot Spanien i första matchen efter poolen. En vinst, två oavgjorda och två förluster räckte inte riktigt och vi var ute i lagtävlingen. När dagen var över stod Italien som vinnare.

Två Fighting Spirit delades ut i lagtävlingen och glädjande nog gick ett av dem till Maja Vågberg!

DSC_0065[1]

Dag 2 var det dags för herrarna och deras lagtävling. Sverige hade en walk over i sin pool och därmed endast en match, mot Rumänien. Efter ett par vinster kunde vi bevaka hem matchen och vi gick vidare som pooletta. Därefter ställdes laget mot Ryssland, som i en match tidigare slagit ut Finland. Mot Ryssland inledde vi än en gång starkt, tack vare Henrik Johansson, men till slut blev det samma antal vunna matcher och Sverige avancerade endast pga fler antal ippon. I kvartsfinal mötte vi Spanien, en på förhand tuff match. Tyvärr fick vi efter en första oavgjord match en förlust i andra matchen.
Därefter fick vi jobba hårt för att utjämna och under denna offensiv öppnar vi upp för motattacker. Till slut har vi förlorat fyra av fem matcher och besvikelsen är stor att vi än en gång missar medaljerna. Vinnare av herrarnas lag blir till slut Italien igen.

Dag 3 startade med damernas individuella tävlan. Maja Vågberg, Fanny Lindström och Josefin Rosenhed lyckades tyvärr inte ta sig ur sina pooler, trots fina insatser.
Men Michiko Komaki och Micaela Ahlstam gör som de brukar och tar sig ut till utslagstävlingen. Micaela åker direkt mot en fransyska men Michiko vinner första matchen, mot en serbiska. Tyvärr så tar det stopp därefter, i åttondelsfinalen blir Kumpf från Tyskland till slut för stark för Michiko. Sayo van der Woude från Holland står till sist som vinnare. Därefter var det dags för herrarna att tävla individuellt. Varken Jun Yamazaki, Juan-Sebastian Sato Folatre eller Göran Gutiérrez-Aranda lyckas tas sig vidare ur poolen, tuffa lottningar gör det svårt att bli pooletta. Henrik Johansson och Josef Segerstedt kämpar dock på och tar sig ur poolen. I Henriks pool fanns bl a en av fjolårets bronsmedaljörer men det stoppade inte honom från att vinna båda sina matcher med 2-0.
Tyvärr så förlorar båda svenskarna sina efterföljande matcher, Josefs motståndare, Gibson från Storbritannien, vinner herrarnas individuella efter flera spännande matcher fram till finalen.

När medaljerna delades ut så fick vi vårt andra Fighting Spirit under EM; Michiko Komaki fick priset förra året på EM och fick det igen och därmed bevisar att hon är en av Europas bästa damer.

DSC_0087[1]

Hela resultaten finns här.

Östra distriktmästerskap i Iaido

Östra distriktets första officiella DM i iaido hölls lördagen den 5e april, och lockade totalt 19 deltagare till Ludvigsborgsskolans gymnastiksal i Västervik. Tre av distriktets numera fyra iaidoklubbar var representerade: Linköpings budoklubb, Sölvesborgs budosällskap och Västervik judoklubb. Dagen inleddes med grundlig träning av alla 12 seitei-kata under överinseende av Caroline Ovrén (LBK), Mattias Jansson (LBK) och Sida Yin (inbjuden från Föreningen Stockholms Kendo Allians), samtliga 4 dan. På eftermiddagen gjordes hallen i ordning för tävling. Dan-klassen (1dan-2dan, sex tävlande) var först ut och bjöd på många spännande och jämna matcher. Efter att alla matcher avgjorts tog sedan dessa dan-grader över och dömde tävlingen i mudan-klassen (0dan, sju tävlande), som bjöd på ypperlig domarträning med många chanser till gogi (domaröverläggning) till följd av tidsöverträdelser.

Tävlingsresultat:

Dan
Guld: Patrik Karlsson, Linköpings budoklubb
Silver: Johan Rönndahl, Sölvesborgs budosällskap
Brons: Lars Thellman, Västervik judoklubb & Ulf Mohager, Sölvesborgs budosällskap

Mudan
Guld: Patrik Sallermo, Linköpings budoklubb
Silver: Tommy Sang, Linköpings budoklubb
Brons: Tomoko Motoda, Sölvesborgs budosällskap & Niels Stilborg, Linköpings budoklubb

Tävlingsdeltagare per klubb
Linköpings budoklubb: 8
Sölvesborgs budosällskap: 4
Västervik judoklubb: 1