Iaidolandslaget

Landslaget 2022

Landslagsledning

Manager: Beatrice Edvardsson
Assisterande manager: Jessica Stringer Bodin
Tillförordnade coacher: Sida Yin och Jesper Waldestål

Mudan

Filip Danielsson, FSKA

Shodan

Peter Scherzenlehner, United Fighters IF (även lag)
Valdemar Sjöström, Sölvesborgs budosällskap (även lag)
reserv: Carlos Garcia Villafranca, FSKA

Nidan

Beatrice Edvardsson, Kensei kendo- och iaidoklubb

Sandan

Tobias Kandenberg, Sölvesborgs budosällskap
Oscar Nilzén, Göteborgs budosällskap Shobukan
reserv: Christopher Pettersson, Shimbukan Skellefteå budoklubb

Yondan

Anna-Lena Waldestål, Göteborgs budosällskap Shobukan (även lag)
Johan Rönndahl, Sölvesborgs budosällskap

Godan

Jesper Waldestål, Göteborgs budosällskap Shobukan (även lag)
Mattias Jansson, Linköpings budoklubb
reserv: Simon Bleiker, FSKA

Rokudan

Sida Yin, FSKA


Åren 2020-2021 hölls inga EM och inga svenska landslag togs ut i iaido.

EM-resultat 2019

Det svenska iaidolandslaget på EM 2019 tillsammans med den övriga svenska delegationen och de japanska senseierna.

Iaido-EM gick av stapeln i Aten, Grekland den 2-3 november 2019. Totalt tog Sverige hem ett silver, ett guld och två Fighting Spirit-priser.  Ludwig Tallberg gjorde en stark EM-debut, och tog silver i mudan-klassen. Jesper Waldestål visade ännu en gång att han tillhör toppskiktet inom europeiskt iaido genom både ett individuellt guld i godan-klassen och ett Fighting Spirit-pris i lagtävlingen. Individuellt Fighting Spirit-pris togs av den som vanligt stabila Lillie Cavonius i nidan-klassen. I lagtävlingen åkte Sverige ut i kvartsfinal efter en nagelbitare mot Nederländerna, som gick vidare till att ta guld.

EM-resultat 2018

Det svenska landslaget tillsammans med de svenska domarna på iaido-EM 2018.

Iaido-EM hölls i Zawiercie, Polen den 27-28 oktober 2018. Sverige tog hem två brons-medaljer och två Fighting Spirit-priser. Brons-medaljerna stod Lillie Cavonius (shodan) och Jesper Waldestål (godan) för, Fighting Spirit-priserna gick till Anna-Lena Waldestål (sandan) och Martin Lindgren (rokudan). I lagtävlingen åkte Sverige ut i kvartsfinal efter en nagelbitare mot Finland, som gick vidare till att ta silver.

Svenska EM-medaljer

Guld


🥇 2019, godan Jesper Waldestål
🥇 2016, yondan Jesper Waldestål
🥇 2016, lag S. Yin, J. Waldestål, T. Kandenberg, N. Lantto
🥇 2015, godan Sida Yin
🥇 2013, sandan Jesper Waldestål
🥇 2008, shodan Jesper Waldestål
🥇 2007, mudan Patrik Almqvist
🥇 2004, sandan Leif Sunje
🥇 2002, mudan Tomas Ohlsson
🥇 2001, yondan Henrik Engelkes
🥇 2000, sandan Martin Lindgren
🥇 1999, mudan Leif Sunje
🥇 1997, mudan Alex Wennström
🥇 1997, shodan Catharina Svensson
🥇 1997, godan Henrik Engelkes
🥇 1997, lag (sammanräkning av individuella resultat)
🥇 1996, mudan Raili Parkkonen
🥇 1996, shodan Martin Lindgren
🥇 1996, sandan Henrik Engelkes
🥇 1995, shodan Rolf Dahlström
🥇 1995, nidan Michael Aust
🥇 1995, sandan Christian Lund
🥇 1995, lag (sammanräkning av individuella resultat)
🥇 1994, yondan Dan Malm
🥇 1993, mudan Magnus Erkstam

Silver


🥈 2019, mudan Ludwig Tallberg
🥈 2015, mudan Tobias Kandenberg
🥈 2015, lag J. Waldestål, J. Andersson, J. Bergmark, J. Rönndahl
🥈 2014, mudan Therese Hellborg
🥈 2013, shodan Johan Rönndahl
🥈 2013, sandan Patrik Almqvist
🥈 2012, mudan Astrid Öman
🥈 2010, shodan Joel Bergmark
🥈 2010, nidan Jesper Waldestål
🥈 2008, shodan Patrik Almqvist
🥈 2005, shodan Mikael Almeblad
🥈 2005, nidan Tomas Ohlsson
🥈 2004, nidan Jonathan Ström
🥈 2004, yondan Martin Lindgren
🥈 2004, rokudan Takao Momiyama
🥈 2004, lag M. Lindgren, C. Lund, L. Sunje, T. Ohlsson
🥈 2003, nidan Ulf Undmark
🥈 2003, lag B. Stille, S. Vasseur, U. Undmark, L. Sunje
🥈 2001, mudan Tomas Ohlsson
🥈 1999, mudan Johanna Bjuhr
🥈 1997, shodan Raili Parkkonen
🥈 1997, nidan Martin Lindgren
🥈 1996, yondan Jhonnie Martina
🥈 1995, yondan Jhonnie Martina
🥈 1993, mudan Mattias Nygren
🥈 1993, sandan Jhonnie Martina
🥈 1993, lag (sammanräkning av individuella resultat)

Brons


🥉 2018, shodan Lillie Cavonius
🥉 2017, godan Sida Yin
🥉 2015, yondan Jesper Waldestål
🥉 2014, mudan Anna-Lena Olsson
🥉 2014, yondan Sida Yin
🥉 2013, lag M. Jansson, J. Waldestål, P. Almqvist, M. Engqvist
🥉 2012, shodan Caiza Almén Wranning
🥉 2012, nidan Joel Bergmark
🥉 2012, godan Martin Lindgren
🥉 2012, lag S. Yin, M. Jansson, J. Waldestål, P. Almqvist
🥉 2011, shodan Maria Engqvist
🥉 2010, lag M. Pajaujis, M. Lindgren, M. Jansson, J. Waldestål
🥉 2009, nidan Jesper Waldestål
🥉 2008, nidan Jörgen Sjöholm
🥉 2008, yondan Björn Stille
🥉 2007, yondan Matti Pajaujis
🥉 2006, yondan Matti Pajaujis
🥉 2005, mudan Jörgen Sjöholm
🥉 2005, yondan Martin Lindgren
🥉 2005, rokudan Mike Henry
🥉 2004, mudan Lars Cha
🥉 2004, shodan Tomas Ohlsson
🥉 2004, godan Christian Lund
🥉 2002, shodan Jonathan Ström
🥉 2001, mudan Jonathan Ström
🥉 2001, nidan Catharina Engelkes
🥉 1999, lag (sammanräkning av individuella resultat)
🥉 1994, shodan Magnus Erkstam
🥉 1994, nidan Örs Gubás
🥉 1993, shodan Christian Lund
🥉 1993, sandan Roger Undhagen

Fighting Spirit


🏆 2019, nidan Lillie Cavonius
🏆 2019, lag Jesper Waldestål
🏆 2017, nidan Anna-Lena Waldestål
🏆 2017, rokudan Martin Lindgren
🏆 2016, mudan Christian Strandberg
🏆 2016, sandan Lars Thellman
🏆 2015, rokudan Martin Lindgren
🏆 2012, shodan Jonas Engman
🏆 2011, sandan Mattias Jansson
🏆 2009, rokudan Mike Henry
🏆 2004, nidan Johanna Bjuhr Escalante
🏆 2004, godan Dan Malm
🏆 2003, godan Lennart Johansson
🏆 2001, sandan Martin Lindgren
🏆 2000, shodan Johanna Bjuhr
🏆 2000, godan Roger Undhagen

Tidigare års landslag

Iaidolandslaget 2019
Iaidolandslaget 2018
Iaidolandslaget 2017
Iaidolandslaget 2016
Iaidolandslaget 2015
Iaidolandslaget 2014
Iaidolandslaget 2013
Iaidolandslaget 2012