Kendolandslaget

Landslag 2021

Landslagsledning 2021

Huvudcoach herrar + juniorer:
Ryo Arai (6 dan, Renshi)

Huvudcoach damer:
Kate Sylvester (6 dan, Renshi)
Assisterande coacher:
Jun Yamazaki (5dan), Jimmy Cedervall (5dan)
Managers:
Kazuo Yamazaki (5dan) och Christian Strandberg (5dan)Samtliga coacher har flerårig erfarenhet av internationella tävlingar i såväl ledarposition som deltagande.
Kate Sylvester kommer senast från sin position som huvudcoach för landslag, damer och herrar, i Australiens Kendoförbund.

Damlag

Herrlag


2019-2020

Head coach – Kurihara Masakazu (8 dan kyoshi)

Ren Watanabe – ass tränare

John Henriksson – manager

2017

Officials
Christian Larsson, Manager
Terje Andersen, Coach
Kumi Sato, Coach

Herrar
Henrik Johansson (Kapten)
Erik Samuelsson
Ambjörn Holmkvist
Göran Guiterrez Aranda
Ren Watanabe
Josef Segerstedt
Nils Björkegård
Juan-Sebastian Sato Folatre
Max Dagerman

Junior
Styrbjörn Strandell

Dam
Fanny Lindström (Kapten)
Jessica Fröberg
Louise Balla
Josefin Rosenhed
Po-Yee Tang

2014
Titel, Namn
Coach,Kumi Sato
Manager, Christian Strandberg
Ass. Manager, Christian Larsson
[/table][table caption=”Landslagstruppen” ]
Klass, Namn, Klubb
Dam, Michaela Ahlstam, FSKA
Dam, Michiko Komaki, Wäsby Kendo
Dam, Maja Vågberg, IKSU Kendo
Dam, Fanny Lindström, Shimbukan
Dam, Jessica Fröberg, Uppsala Kendo
Dam, Signe Grennvall, Huskvarna Kendo
Herr, Jun Yamazaki, FSKA
Herr,Henrik Johansson, Wäsby Kendo
Herr,Juan-Sebastian Sato Folatre, Malmö Kendo
Herr, Josef Segerstedt, Shimbukan
Herr, Ambjörn Holmkvist, Shimbukan
Herr, Jimmy Cedervall, Uppsala Kendo
Herr, Göran Gutiérez-Aranda, Wäsby Kendo
Dam lag, Micaela Ahlstam~~Michiko Komaki~~Maja Vågberg~~Fanny Lindström~~Jessica Fröberg~~Signe Grennvall,
Herr lag, Jun Yamazaki~~Henrik Johansson~~Juan-Sebastian Sato Folatre~~Josef Segerstedt~~Ambjörn Holmkvist~~Jimmy Cedervall~~Göran Gutiérrez-Aranda
[/table]

2013[table caption=”Landslagsledningen” ]
Titel, Namn
Coach,Kumi Sato
Manager,Bertil Rosenberg
Manager, Christian Strandberg
[/table][table caption=”Landslagstruppen” ]
Klass, Namn, Klubb
Junior, Signe Grennvall, Huskvarna Kendo
Dam, Michaela Ahlstam, FSKA
Dam, Michiko Komaki, Wäsby Kendo
Dam, Maja Vågberg, IKSU Kendo
Dam, Jessica Fröberg, Uppsala Kendo
Dam, Louise Balla, Linköpings Budoklubb
Herr, Jun Yamazaki, FSKA
Herr,Juan-Sebastian Sato Folatre, Wäsby Kendo
Herr, Josef Segerstedt, Shimbukan
Herr, Ambjörn Holmkvist, Shimbukan
Herr, Jimmy Cedervall, Uppsala Kendo
Herr, Göran Gutiérez-Aranda, Wäsby Kendo
Dam lag, Micaela Ahlstam~~Michiko Komaki~~Maja Vågberg~~Jessica Fröberg~~Louise Balla,
Herr lag, Jun Yamazaki~~Henrik Johansson~~Juan-Sebastian Sato Folatre~~Josef Segerstedt~~Ambjörn Holmkvist~~Jimmy Cedervall~~Göran Gutiérrez-Aranda
[/table]