Kyudo: Resultat Svenska Cupen 2017, deltävling 3

Den 18 juni avgjordes deltävling 3 i Svenska Cupen 2017 som arrangerades av Hokushinkan Kyudo i Vänge.

Den här gången deltog femton kyudojin från fyra klubbar i tävlingen.

Efter de två ordinarie skjutomgångarna blev det Izume om plats 3 mellan Jan Graaf och Lucas Örström. Om plats 1 blev det Izume mellan Arne Högberg och Knut Högvall.

Resultat av denna deltävling:

Placering Namn Poäng
1 Arne Högberg 10
2 Knut Högvall 9
3 Jan Graaf 8
4 Lucas Örström 7
5 Uwe Klosa 3.5
  Jörgen Falk 3.5
  Aya Aihara 3.5
  Christine Alveblad 3.5
  Juha Lagerberg 3.5
  Sussi Lagerberg 3.5

Placeringen efter tre deltävlingar är som följer:

Placering Namn Poäng
1 Knut Högvall 18
2 Uwe Klosa 17.5
3 Anke Johannmeyer 17
4 Arne Högberg 16
  Ingemar Karlsson 16
6 Jörgen Falk 13.5
7 Jan Graaf 8
8 Lucas Örström 7
  Thomas Oscarsson 7
10 Aya Aihara 6.5
11 Rolf Svensson 5.67
12 Kari Jansson 5.5
13 Per Ybo 4
14 Christine Alveblad 3.67
15 Juha Lagerberg 3.5
  Sussi Lagerberg 3.5
17 Helin Ciftci 3
  Leon Lee 3
19 Emma Angberg 2.67
20 Vladimir Cvetkovic 2.5
21 Kajsa Holmberg 0.17
  Linda Inthivong Wohlin 0.17
  John Turesson 0.17

Nominering till val av ledning för Svenska Kendolandslagen 2018-2020

Svenska Kendoförbundet 2017-05-27

Nils Björkegård, Kendoansvarig

I enlighet med Direktiv för landslagsledning i Kendo 2005-05-01 så skall ledningen (coach/-er och manager/-s) för landslagen i Kendo tillsättas “direkt efter det sista Europamästerskapet före Världsmästerskap”.

I korthet innebär detta att medlemsföreningarna nominerar personer till uppdragen och att Kendoförbundet fattar beslut efter genomgång av nomineringarna.

Föreningarna uppmanas därför härmed att medelst mail till kendo@kendoforbundet.se meddela kendoansvarig sina nomineringar.

Dessa nomineringar skall vara Kendoansvarig tillhanda före utgången av juni månad 2017.

Vid frågor kontakta Nils Björkegård på kendo@kendoforbundet.se eller 0709-15 24 34

Resultat från Jodo-SM 2017

Resultaten från Jodo-SM 2017 är följande:

Mudan
Guld: Cavonius, Shobukan
Silver: Jönsson, LBK
Brons: Nilsson, Shobukan, Hedin, LBK

1-2 dan
Guld: Engqvist, FSKA
Silver: Jansson, LBK
Brons: Almqvist, Glimminge Budokan, Hellborg, FSKA

3-4 dan
Guld: Waldestål, Shobukan
Silver: Bleiker, FSKA

Lag
Guld: FSKA
Silver: Shobukan 1
Brons: LBK 1, Shobukan 2

Fighting Spirit: Hedin, LBK