Kyudo: Resultat och rapport från 100-pilarstävlingen 2025 på Kampsportsfestivalen i Stockholm

Söndagen den 14 december 2025 avgjordes årets upplaga av 100 pilars-tävlingen under Kampsportsfestivalen i Solnahallen.  

Årets tävling blev en riktig succé! Totalt deltog 12 tävlande i 100-pilarstävlingen och en deltagare i 50 pilars-utmaningen. 

Klubbar som deltog i årets tävling var Seikyukai Kyudoförening, Issha Kyudo Kai och Honto Iaidoklubb.

Solnahallen bjöd på en livlig atmosfär med mycket publik och en fantastisk stämning. Under sju intensiva timmar kämpade deltagarna sig igenom 25 omgångar fyllda av råstyrka och mental fokus.  

Finalen blev extra dramatisk när det krävdes särskjutning om silver- och bronsplatsen mellan Vladimir Cvetkovic och Aleksei Popov. Avgörandet skedde genom en klassisk enkin (en särskjutning), där båda sköt mot samma måltavla och den som kom närmast mitten tog hem silvervinsten.  

🥇 Guld gick till Knut Högvall (Issha Kyudo Kai)

🥈 Silver gick till Aleksei Popov (Honto iaidoklubb)

🥉 Brons gick till Vladimir Cvetkovic (Seikyukai Kyudoförening)

En av dagens höjdpunkter var besöket av Antidoping Sverige och dopinghunden Molly

Ett stort tack riktas till alla deltagare för en imponerande kämpaglöd och härlig tävlingsanda.  

Vi vill även tacka Seikyukai Kyudoförening för att de tillhandahöll dojoutrustningen, samt alla som hjälpte till med upp- och nedmontering av dojon. Ett fint och exemplariskt samarbete!

Tävlingsprotokoll: