Nominering till val av ledning för Svenska Kendolandslagen 2018-2020

Svenska Kendoförbundet 2017-05-27

Nils Björkegård, Kendoansvarig

I enlighet med Direktiv för landslagsledning i Kendo 2005-05-01 så skall ledningen (coach/-er och manager/-s) för landslagen i Kendo tillsättas “direkt efter det sista Europamästerskapet före Världsmästerskap”.

I korthet innebär detta att medlemsföreningarna nominerar personer till uppdragen och att Kendoförbundet fattar beslut efter genomgång av nomineringarna.

Föreningarna uppmanas därför härmed att medelst mail till kendo@kendoforbundet.se meddela kendoansvarig sina nomineringar.

Dessa nomineringar skall vara Kendoansvarig tillhanda före utgången av juni månad 2017.

Vid frågor kontakta Nils Björkegård på kendo@kendoforbundet.se eller 0709-15 24 34

Resultat från Jodo-SM 2017

Resultaten från Jodo-SM 2017 är följande:

Mudan
Guld: Cavonius, Shobukan
Silver: Jönsson, LBK
Brons: Nilsson, Shobukan, Hedin, LBK

1-2 dan
Guld: Engqvist, FSKA
Silver: Jansson, LBK
Brons: Almqvist, Glimminge Budokan, Hellborg, FSKA

3-4 dan
Guld: Waldestål, Shobukan
Silver: Bleiker, FSKA

Lag
Guld: FSKA
Silver: Shobukan 1
Brons: LBK 1, Shobukan 2

Fighting Spirit: Hedin, LBK

Iaido SM 2017 i Höör

Här kommer mera detaljinformation om iaido SM 2017 i Höör, samt länk till anmälningsformulär.

Detaljerna kring lördagskvällens gemensamma middag är inte på plats ännu, det återkommer vi med senare.

Länken till anmälan finns också i PDF-filen, på FB-gruppens iaido i Sverige samt iaido SM 2017 i Höör.

Se inbjudan här: Inbjudan till Iaido SM 2017
Länk till anmälan: https://goo.gl/forms/86PQrzWjEn3jC3C73

Har ni frågor, är det bara att skriva, eller ringa.

Kyudo: Resultat Svenska Cupen 2017, deltävling 2

Den 2 april avgjordes deltävling 2 i Svenska Cupen 2017 som arrangerades av Issha Kyudo Kai i Uppsala.

Efter de två ordinarie skjutomgångarna stod Jörgen Falk klar som segrare och Knut Högvall som tvåa. Jörgen och Knut sköt båda en kaichu i andra omgången. Plats tre avgjordes i ett skiljeomgång där Anke Johannmeyer hämtade brons.

Resultat av denna deltävling:

Placering Namn Poäng
1 Jörgen Falk 10
2 Knut Högvall 9
3 Anke Johannmeyer 8
4 Ingemar Karlsson 6
  Uwe Klosa 6
  Arne Högberg 6
7 Leon Lee 3
  Aya Aihara 3
  Helin Ciftci 3
10 Rolf Svensson 0,17
  Emma Angberg 0,17
  Linda Inthivong Wohlin 0,17
  John Turesson 0,17
  Christine Alveblad 0,17
  Kajsa Holmberg 0,17

 

Placeringen efter två deltävlingar är som följer:

Placering Namn Poäng
1 Anke Johannmeyer 17
2 Ingemar Karlsson 16
3 Uwe Klosa 14
4 Jörgen Falk 10
5 Knut Högvall 9
6 Thomas Oscarsson 7
7 Arne Högberg 6
8 Rolf Svensson 5,67
9 Kari Jansson 5,5
10 Per Ybo 4
11
Leon Lee 3
  Aya Aihara 3
  Helin Ciftci 3
14 Emma Angberg 2,67
15 Vladimir Cvetkovic 2,5
16 Linda Inthivong Wohlin 0,17
  John Turesson 0,17
  Christine Alveblad 0,17
  Kajsa Holmberg 0,17

Kyudo: Telford 2017

Information om

– hur man anmäler sig till seminariet
– hur man anmäler sig till graderingen (shinsa)
– hur det går till med betalningen
– hur det går till med det skriftliga provet
– hur man får vegetarisk lunch

finns här:  Telford 2017 Anmälningsprocess

Ett flertal personer är involverade genom hela anmälningsprocessen, varför det är viktigt att alla följer instruktionerna och håller de utsatta deadlines.